Прејди на содржината

Селце (Штипско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце
Селце во рамките на Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Селце на карта

Карта

Општина Штип
Население 140 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30051
Надм. вис. 421 м
Селце на општинската карта

Атарот на Селце во рамките на општината
Селце на Ризницата

Селце — село во Општина Штип, се наоѓа на оддалеченост од 15 км од градот Штип,на патот Штип - Радовиш.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948559—    
1953621+11.1%
1961521−16.1%
1971468−10.2%
1981316−32.5%
ГодинаНас.±%
1991232−26.6%
1994227−2.2%
2002169−25.6%
2021140−17.2%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Турци, 100 Власи и 25 до 30 Македонци.[2]

На пописот од 2002 година, селото имало 169 жители, од кои 18 Македонци, 146 Турци и 5 Срби.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 140 жители, од кои 15 Македонци, 107 Турци, 2 Срби и 16 лица без податоци.[4]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[5]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 559
1953 102 509 ... 1 612
1961 210 244 ... ... 54 ... 13 521
1971 228 176 1 ... 42 ... 21 468
1981 93 196 2 24 ... 1 316
1991 42 175 15 232
1994 32 177 2 12 4 227
2002 18 146 5 169
2021 15 107 2 16 140

Општествени установи

[уреди | уреди извор]
  • ПОУ „Ванчо Прке“

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2306 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 168 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. Се гради црква во село Селце[мртва врска]
  9. Повратник од Австралија изгради црква во штипско

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]