Едеклерци

Координати: 41°41′40″N 22°03′29″E / 41.69444° СГШ; 22.05806° ИГД / 41.69444; 22.05806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едеклерци
Едеклерци во рамките на Македонија
Едеклерци
Местоположба на Едеклерци во Македонија
Едеклерци на карта

Карта

Координати 41°41′40″N 22°03′29″E / 41.69444° СГШ; 22.05806° ИГД / 41.69444; 22.05806
Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30017
Едеклерци на општинската карта

Атарот на Едеклерци во рамките на општината
Едеклерци на Ризницата

Едеклерци — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194869—    
195381+17.4%
196110−87.7%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Едеклерци имало 40 жители, сите Македонци.[2] Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, во Едеклерци имало 32 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Селото е целосно раселено по 1961 година, кога броело само 10 жители, сите Македонци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 40 32 69 81 10 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
  4. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 28 јули 2016.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]