Тестемелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тестемелци
Тестемелци во рамките на Македонија
Тестемелци
Местоположба на Тестемелци во Македонија
Тестемелци на карта

Карта

Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30060
Надм. вис. 767 м
Тестемелци на општинската карта

Атарот на Тестемелци во рамките на општината
Тестемелци на Ризницата

Тестемелци — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа 8 км западно од градот Штип, на десната страна од реката Брегалница. Надморската височина кај селото изнесува 240 метри. Атарот зазема простор од 7,5 км2.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Османслиската Империја.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194899—    
1953124+25.3%
196199−20.2%
197173−26.3%
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Тестемелци живееле 90 жители, сите Турци.[3]

Според Димитар Гражданов во 1916 година во Тестеменци живееле 103 жители, сите Турци.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Турци.[5]

Најмногу жители во селото биле запишани во 1953 година кога броело 124 жители, од кои 88 Турци, 22 Власи и 14 Македонци.[6]

Селото е целосно раселено по 1971 година, кога броело 73 жители, од кои 15 Турци и 58 останати (Власи).[6] По 1971 година, селото е целосно раселено.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 90 99 124 99 73 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 296.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 231.
  4. Гаджанов, Димитър Г. Мюсюлманското население в Новоосвободените земи, во: Научна експедиция в Македония и Поморавието 1916, Военноиздателски комплекс „Св. Георги Победоносец“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 1993, стр. 241.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. 6,0 6,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :2.
  7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]