Црешка

Координати: 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црешка
Црешка во рамките на Македонија
Црешка
Местоположба на Црешка во Македонија
Црешка на карта

Карта

Координати 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000
Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30067
Надм. вис. 790 м
Црешка на општинската карта

Атарот на Црешка во рамките на општината

Црешка — село во Општина Штип во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во западниот дел од Општина Штип, на левата страна од реката Брегалница.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948277—    
1953303+9.4%
196147−84.5%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година во селото живеле 225 жители, сите Турци.[2]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 200 Турци.[3]

Во пописот од 1948 г. кон Црешка е вбројано и населението на с. Скандалци.[4] Селото е целосно раселено по 1961 година, кога броело 47 жители, турско население, кое по 50-тите години се иселува во Турција.

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 225 277 303 47 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[9]
 • Града — средновековна некропола;
 • Исар - Чрешче — доцноантички опидум и средновековно градиште со некропола;
 • Полиса — некропола — тумули од железното време и средновековна црква со некропола;
 • Турски Гробишта — тумул од железното време.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 231.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. За табелата. Точка 47[мртва врска] — Пописи на населението на Македонија, база МАКСтат
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 443. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]