Града (Црешка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Града is located in Македонија
Града
Местоположба на Града во Македонија
Местоположба 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000Координати: 41°42′16.92″N 21°58′51.96″E / 41.7047000° СГШ; 21.9811000° ИГД / 41.7047000; 21.9811000
Основни податоци
Место Црешка
Општина Штиш
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Градаархеолошко наоѓалиште во штипското село Црешка. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 300 м од селото во правецот на месноста Полиса има заоблен гребен што се впушта кон суводолицата и старите гробишта. Овде, со ерозијата на земјата се откриени гробови со конструкции од монолитни плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 444. ISBN 9989649286.