Степанци (Штипско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Степанци
Степанци is located in Македонија
Степанци
Местоположба на Степанци во Македонија
Степанци на интерактивна карта

Општина Штип
Население 12 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30054
Надм. вис. 589 м
Степанци на општинската карта
Степанци во Општина Штип.svg

Атарот на Степанци во рамките на општината
Commons-logo.svg Степанци на Ризницата

Степанци — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Лакавица, на 20 километри јужно од Штип и 5 километри западно од патот Штип - Радовиш. Југозападно од селото се издига Конечка Планина.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) оd 1900 година, во Степанци живееле 250 жители, сите Турци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 12 жители, сите Турци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 250 234 267 107 29 34 23 31 12

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2302 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 13 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 231.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]