Шопур

Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шопур
Шопур во рамките на Македонија
Шопур
Местоположба на Шопур во Македонија
Шопур на карта

Карта

Координати 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Општина Штип
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 30071
Надм. вис. 500 м
Шопур на општинската карта

Атарот на Шопур во рамките на општината

Шопур — село во Општина Штип, во околината на градот Штип.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на западните паднини на Плачковица, во југоисточниот дел на Општина Штип, во сливот на Крива Лакавица.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 500 метри.[2]

Атарот зафаќа простор од 5,6 км2. На него преоввладуваат шумите на површина од 387 хектари, на пасиштата отпаѓаат 101 хектар, а на обработливото земјиште 63 хектари.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948102—    
1953112+9.8%
196176−32.1%
197122−71.1%
19819−59.1%
ГодинаНас.±%
19915−44.4%
19941−80.0%
20022+100.0%
20210−100.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Шопур живееле 54 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Шопур имало 80 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 25 до 50 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, селото има само 2 жители, Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото немало жители.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 54 80 102 112 76 22 9 5 1 2 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[11]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 323.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 233.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134-135.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]