Ширинка (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ширинка is located in Македонија
Ширинка
Местоположба на Ширинка во Македонија
Местоположба 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Ширинкаархеолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на селото, до последната разурната куќа, според кажувањата на еден жител при копањето на темели за штала биле откриени 2 гроба со конструкции со камени плочи во кои, освен скелети, немале никави прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.