Манастириште (Шопур)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944Координати: 41°38′08″N 22°17′58″E / 41.63556° СГШ; 22.29944° ИГД / 41.63556; 22.29944
Основни податоци
Место Шопур
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Шопур. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На 200 м југоисточно од селото, на мала височинка обрасната во шума се наоѓаат грамади од кршен камен кои, според кажувањата на мештаните, потекнува од темели на ѕидови. Местото се почитува како црковно и на него се доаѓа на Петровден. На источниот крај на теренот се наоѓаат денешните гробишта, каде што се забележуваат и постари гробови од камени плочи, кои селаните не ги паметат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.