Грамади (Криви Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500Координати: 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На околу 200 до 300 м источно од селото, по површината на нивите, кои зафаќаат простор од 2-3 хектара, се среќаваат делови од керамички садови. Во средишниот дел има мал простор на кој се забележуваат темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.