Кирезл’к (Степанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирезл’к

Карта

Местоположба 41°37′10″N 22°12′21″E / 41.61944° СГШ; 22.20583° ИГД / 41.61944; 22.20583Координати: 41°37′10″N 22°12′21″E / 41.61944° СГШ; 22.20583° ИГД / 41.61944; 22.20583
Основни податоци
Место Степанци
Општина Штип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кирезл’к или Кирезлак[1]археолошко наоѓалиште во штипското село Степанци. Претставува населба од доцноантичко време.

Сместена е на патот за селото Пухче, на југозападната атарска граница. Тука, некогашниот имот на П. Есад се наоѓаат остатоци од градежен материјал и траги од темели ѕидани со кршен камен и варов малтер.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кирезлак — GeoNames
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 442. ISBN 9989-649-28-6.