Дива Топола (Долани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дива Топола is located in Македонија
Дива Топола
Местоположба на Дива Топола во Македонија
Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дива Тополаархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Помеѓу 10-тиот и 11-тиот километар на патот Штип-Струмица, од десната страна, во нивата на еден жител се наоѓаат остатоци од кршен камен, малтер, како и делови од керамички садови. Теренот е рамнина со мал пад кон десниот брег на реката Лакавица, оддалечена 100 м западно.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.