Градиште (Драгоево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333Координати: 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Основни податоци
Место Драгоево
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Драгоево. Наоѓалиштето претставува утврдување од доцноантичко време[1][2].

На 3,5 км јужно од селото, на еден од ридовите на планината Серта има остатоци од темели на бедем од помало утврдување, масивно ѕидан со кршен камен и варов малтер. Поради близината, утврдувањето може да се поврзе со населбата на наоѓалиштето Ташли Трла.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип