Тумба (Селце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667Координати: 41°42′33″N 22°08′12″E / 41.70917° СГШ; 22.13667° ИГД / 41.70917; 22.13667
Основни податоци
Место Селце
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумба археолошко наоѓалиште во местото Селце општина Штип. Наоѓалиштето претставува могила од римско време. На јужниот крај од месноста Јарма, оддалечена од селото 250-300 м, се издига могила висока 3,5 м која има неправилна елипсовидна основа со димензии од 21 × 16 м. Во средината има војнички ров, длабок 1 м, при чие копање биле извадени варов малтер и камен. Од димензиите и обликот на могилата може да се заклучи дека се работи за ѕидана гробница со дромос[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 441, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069