Кала (Пухче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кала
археолошко наоѓалиште
Кала is located in Македонија
Кала
Местоположба на Кала во Македонија
Местоположба 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Основни податоци
Место Пухче
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Кала археолошко наоѓалиште во местото Пухче општина Штип.

Наоѓалиштето претставува утврдување од доцна антика.

На околу 600 м западно од селото, над наоѓалиштето Градиште се издига ридот Кала кој на врвот има тркалезно плато со пречник од 150 м, на едната страна заштитено со висовите на Серта, а на другата отворено кон долината на Лакавица. Со исклучок на јужната страна, сите други се стрмни и тешко пристапни. По работ на платото се следат остатоци од темели на широк бедем, лошо зачувани. Во габаритот на градиштето има расфрлен градежен материјал (тули, тегули и камен), а се насетуваат и темели од поголем број објекти.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 440, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069