Градиште (Пухче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Основни податоци
Место Пухче
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во местото Пухче општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

Лежи на 500 м западно од селото, во подножјето на ридот Кала. На површина од 2,5 до 3 хектара, денес ледина, се забележуваат фрагменти од градежни тули, ќерамиди и камен. Во северниот крај на теренот, Трајче Илиевски, вадејќи камен за изградба на црква, наишол на темели од ѕидови широки 0,50-0,70 м од објект со основа од 10 × 8 м.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069