Св. Јован Крстител (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Јован Крстител
археолошко наоѓалиште
Св. Јован Крстител is located in Македонија
Св. Јован Крстител
Местоположба на Св. Јован Крстител во Македонија
Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Јован Крстител археолошко наоѓалиште во градот Штип. Наоѓалиштето претставува црква од среден век.

Се наоѓа на јужната падина на Исар, десно од коритото на Отиња, пред влезот во Ново Село. Била изградена пред 1350 година од Јован Пробиштиповиќ, властелин на деспотот Оливер. Црквата е полуразурната, а на зачуваните ѕидови (јужниот и западниот) има фрагменти од живопис од непознат талентиран зограф[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип