Паскова Чешма (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паскова Чешма
археолошко наоѓалиште
Паскова Чешма is located in Македонија
Паскова Чешма
Местоположба на Паскова Чешма во Македонија
Местоположба 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194Координати: 41°44′6″N 22°10′55″E / 41.73500° СГШ; 22.18194° ИГД / 41.73500; 22.18194
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Паскова Чешма археолошко наоѓалиште во штипската населба Ново Село. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време [1],[2]. Во нивата на М. Арсов од Ново Село е најдена сребрена монета со претстава на Дијана на реверсот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип