Пухче (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пухче
археолошко наоѓалиште
Пухче is located in Македонија
Пухче
Местоположба на Пухче во Македонија
Местоположба 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Основни податоци
Место Пухче
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Пухче археолошко наоѓалиште во местото Пухче општина Штип.

Наоѓалиштето претставува некропола од доцна антика.

Според податоците добиени од жителите, при градењето на нови куќи, во разни делови на селото биле откривани и уништувани гробови, едни со конструкции од камени плочи други од тегули и имбрекси, во кои имало и прилози.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 440, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069