Бабите (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабите


Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
ТипПериод железно време
Портал „Археологија“

Кемер археолошко наоѓалиште во градот Штип. Претставува тумули од железно време.

На околу 600 м северно од новата населба Баби, на десната страна од патот Штип - Стар Караорман има издолжен гребен од кој се отвора широк поглед кон коритото на Брегалница и наоѓалиштето Горно полеБалабаница. На него се наоѓаат два тумула со приближно исти димензии, високи 1,5 м и со пречник во основата од околу 17 м, оддалечени еден од друг околу 30 м. Тумулите се доста оштетени и развлечени со земјоделските работи, пред сè со длабокото орање[1],[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип