Суни Чешма (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Суни Чешмаархеолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [ http://eprints.ugd.edu.mk/8606/2/Final%20considerations.pdf/[мртва врска] Т. Нацев – Завршни согледувањм 2008,архолошки истражувања, Завод и музеј Штип]