Градиште (Криви Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500Координати: 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Наоѓалиштето претставува утврдување од доцноантичкото време. Непосредно до селото се издига висок рид, издолжен во правец север-југ, на кој се насетуваат темели од кружно утврдување, со пречник од 50 м. Утврдувањето ѝ припаѓа на малата населба од доцноантичкото време на наоѓалиштето Грамади.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.