Трансформатор (Стар Караорман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трансформатор


Местоположба 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333Координати: 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333
Основни податоци
Место Стар Караорман
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Трансформатор археолошко наоѓалиште во штипското село Стар Караорман. Наоѓалиштето претставува осамен наод од неолитско време[1],[2]. На западниот крај од селото, околу трансформаторот кој е близу до училиштето, е најдена секира во облик на јазик од гранитна карпа. Теренот е заоблено плато на левиот брег на Брегалница.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип