Судичка Река (Врсаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Судичка Река
археолошко наоѓалиште
Судичка Река is located in Македонија
Судичка Река
Местоположба на Судичка Река во Македонија
Местоположба 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889Координати: 41°49′01″N 22°07′08″E / 41.81694° СГШ; 22.11889° ИГД / 41.81694; 22.11889
Основни податоци
Место Врсаково
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Судичка Рекаархеолошко наоѓалиште во штипското село Врсаково. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 2 км североисточно од селото, десно од патот за селото Судиќ има рамнина која на источниот крај постепено паѓа кон Судичка Река. Во нивите на В. Николов, Љ. Стојанов и П. Јакимов, со површина од околу 4 хектара, има градежен камен, тегули и имбрекси, а биле раскопувани и темели од ѕидови. Исто така е присутен и голем број фрагменти од керамички садови, како и од пирамидални тегови од печена земја. Исти остатоци се забележуваат и на падините од левата страна на реката.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 430. ISBN 9989649286.