Шумнати Рид (Брест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шумнати Рид
археолошко наоѓалиште
Шумнати Рид is located in Македонија
Шумнати Рид
Местоположба на Шумнати Рид во Македонија
Местоположба 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278Координати: 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278
Основни податоци
Место Брест
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (викус).svg викус


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шумнати Ридархеолошко наоѓалиште во штипското село Брест. Наоѓалиштето претставува викус од доцноантичко време.[1] На 1км северозападно од селото и десно од селскиот пат има блага падина со површина од 2 хектара на која се среќаваат градежен камен, парчиња од тули, тегули и керамички садови работени на колце, со црвена и сива боја. Биле најдени и два питоса кои се чуваат кај В. Митков и М. Јорданов од истото село.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 429-430. ISBN 9989649286.