Дугени (Судик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дугени is located in Македонија
Дугени
Местоположба на Дугени во Македонија
Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Судик
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Дугениархеолошко наоѓалиште во местото Судик општина Штип. Наоѓалиштето претставува некропола од железно време. На 1 км јужно од селото, десно од патот Судиќ - Врсаково, во нивата на В. Тасев има остатоци од некропола. Според исказите на сопственикот, речиси со секое орање по површината биле развлекувани камења и кршени плочи, парчиња од керамички садови, дури и коски од човечки скелети. Со расчистување на мал простор, во текот на рекогносцирањето (1978) е утврдено дека се работи за скелетни погребувања под мали тумули, без гробни конструкции, насипани со кршени плочи и камен. Според најдените фрагменти од керамички садови, односно според нивниот облик и орнаментика, гробовите се датирани од крајот на VIII век пред н.е. Наодите се чуваат во Музеј на Македонија воСкопје [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 443, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069