Солунски Рид (Судик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Солунски Рид
археолошко наоѓалиште
Солунски Рид is located in Македонија
Солунски Рид
Местоположба на Солунски Рид во Македонија
Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Судик
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Солунски Рид археолошко наоѓалиште во местото Судик општина Штип. Наоѓалиштето претставува градиште од доцна антика. На североисточната страна на селото се издига висок рид со зарамнето плато, големо околу 1,5 хектар. На површината има остатоци од градежен материјал.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 443, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069