Стари Гробишта (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште
Стари Гробишта is located in Македонија
Стари Гробишта
Местоположба на Стари Гробишта во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° N; 22.24389° E / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° N; 22.24389° E / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Стари Гробиштаархеолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [ http://eprints.ugd.edu.mk/8606/2/Final%20considerations.pdf/ Т. Нацев – Завршни согледувањм 2008,архолошки истражувања, Завод и музеј Штип]