Манастирче (Чардаклија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°46′58″N 22°11′12″E / 41.78278° СГШ; 22.18667° ИГД / 41.78278; 22.18667Координати: 41°46′58″N 22°11′12″E / 41.78278° СГШ; 22.18667° ИГД / 41.78278; 22.18667
Основни податоци
Место Чардаклија
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирчеархеолошко наоѓалиште во штипското село Чардаклија. Наоѓалиштето претставува средновекона црква. Во подножјето на ридот Ежово, од неговата југоисточна страна, има мала височинка на која селаните раскопале темели од мала градба - црквичка ѕидана од кршен камен и варов малтер. На источната страна има полукружна апсида, а на западниот трем во кој биле откопани три гроба со конструкции од монолитни камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 442. ISBN 9989649286.