Ташли Трла (Драгоево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ташли Трла is located in Македонија
Ташли Трла
Местоположба на Ташли Трла во Македонија
Местоположба 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333Координати: 41°40′23″N 22°08′00″E / 41.67306° СГШ; 22.13333° ИГД / 41.67306; 22.13333
Основни податоци
Место Драгоево
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ташли Трла археолошко наоѓалиште во штипското село Драгоево. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време [1],[2].

Се наоѓа југоисточно од селото, на падините на Серта. Претставува поголем простор на кој се среќаваат фрагменти од керамички садови работени на колце, со црвена и сива боја. Според кажувањето на Веселин Богатинов од селото Долани, биле откопани керамички цевки од водовод.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип