Црквиште (Пиперово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°34′26″N 22°16′09″E / 41.57389° СГШ; 22.26917° ИГД / 41.57389; 22.26917Координати: 41°34′26″N 22°16′09″E / 41.57389° СГШ; 22.26917° ИГД / 41.57389; 22.26917
Основни податоци
Место Пиперово
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Пиперово. Наоѓалиштето претставува средновековна црква со некропола. На околу 5 км источно од селото, на десната страна на Лозничка Река, на мала височинка се гледаат монолитни камени плочи од гробови. Исто така има и остатоци од темели на мала црквичка со приближни димензии од 8 × 4 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 439. ISBN 9989649286.