Бара (Ново Село - штипско село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бара is located in Македонија
Бара
Местоположба на Бара во Македонија
Местоположба 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389Координати: 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бара археолошко наоѓалиште во штипското село Ново Село. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време [1],[2]. На една блага падина со површина од 2 хектара, што се наоѓа на 1 км западно од селото, има фрагменти од керамички садови работени на колце, тегули, имбрекси, кршени тули и делкани блокови од камен. Најдени се и три бази од столбови оставени на меѓата од нивата на Костадин Ристов.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип