Прејди на содржината

Црква Св. Пантелеј (Брест)

Координати: 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278
Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа статија е за археолошкото наоѓалиште. За современата црква, видете Црква „Св. Пантелеј“ - Брест

Црква Св. Пантелеј


Местоположба 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° СГШ; 22.32278° ИГД / 41.60639; 22.32278
Основни податоци
Место Брест
Општина Штип
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црква Св. Пантелејархеолошко наоѓалиште во штипското село Брест. Претставува средновековна црква. На 1,5 км јужно од патот Штип-Радовиш, покрај патот за селото се наоѓа црква подигната во 1923 година врз постари темели. Според исказите на учесниците во градежните работи, биле најдени метални крстови и парчиња од камења пластика кои не се зачувани. На 30 м источно од неа се распознаваат темели од друга помала градба, наречена Крст, која се почитува како свето место. Наоѓалиштето и црквата ги споменува историчарот Томо Томоски поврзувајќи ги со средновековниот град Добрун на наоѓалиштето Плоча.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 429. ISBN 9989649286.