Ограѓе (Горачино)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806Координати: 41°38′27″N 22°16′41″E / 41.64083° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.64083; 22.27806
Основни податоци
Место Горачино
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Ограѓеархеолошко наоѓалиште во штипското село Горачино. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време и средновековна црква со некропола. Од левата страна на патот, пред самиот влез во селото, во нивите на четворица жители, со земјоделските работи биле откриени остатоци од темели на објекти. По целата површина, која зафаќа простор од 1 хектар, има фрагменти од тегули и кршен камен. Во северниот крај на теренот се гледаат темели од мала црквичка и околу неа гробови со конструкции од камени плочи. Покрај нив се наоѓаат и денешните гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 430, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069