Варница (Стар Караорман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Варница - Крушка


Местоположба 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333Координати: 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333
Основни податоци
Место Стар Караорман
Општина Штип
Тип

 осамен наод


Период ранословенско време
Портал „Археологија“

Варница - Крушка археолошко наоѓалиште во штипското село Стар Караорман. Претставува осамен наод од ранословенско време[1][2]. На левиот брег на Брегалница, непосредно до североисточната страна на селото е најден керамички сад, рачно работен и со груба фактура, типичен примерок од најраниот словенски период - VII век.

Белдедовски З., 1989, 225; Белдедовски З., 1990, 45.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип