Рамниште (Пухче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамниште is located in Македонија
Рамниште
Местоположба на Рамниште во Македонија
Местоположба 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Основни податоци
Место Пухче
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рамниште археолошко наоѓалиште во местото Пухче општина Штип.

Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика.

На 1 км источно од селото, на блага падина под гребенот на Серта, со површина од околу 2 хектара, се забележува големо количество градежни тули, тегули, имбрекси и фрагменти од керамички садови работени на колце. Малку поголема концентрација на градежниот материјал има во нивата на Нестор Антов, во која сопственикот вадел камења од стари темели[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 440, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069