Крушка (Стар Караорман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушка is located in Македонија
Крушка
Местоположба на Крушка во Македонија
Местоположба 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333Координати: 41°46′54″N 22°12′12″E / 41.78167° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.78167; 22.20333
Основни податоци
Место Стар Караорман
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Крушка археолошко наоѓалиште во штипското село Стар Караорман. Наоѓалиштето претставува населба и базилика од старохристијанско време[1],[2]. Се наоѓа на излезот од селото, од двете страни на патот за селото Карбинци, на левиот брег на Брегалница. Зафаќа простор од околу 1 хектар, на кој се среќаваат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал. Во 1984 година Завод и музеј (Штип) извршил заштитно ископување при што е откриена трикорабна [[базилика со димензии од 17,40 × 11,80 м и засводена гробница.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип