Аџибунар (Суво Грло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аџибунар
археолошко наоѓалиште
Аџибунар is located in Македонија
Аџибунар
Местоположба на Аџибунар во Македонија
Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Суво Грло
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Аџибунар археолошко наоѓалиште во местото Суво Грло општина Штип. Наоѓалиштето претставува некропола од доцна антика. Од источната страна на селото, во нивите на Р. Гештилов биле откриени и уништени повеќе гробови со конструкции од камени плочи. Гробни наоди немало, со исклучок на неколку монети кои не се зачувани.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 442, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069