Тузлија (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тузлија
археолошко наоѓалиште
Тузлија is located in Македонија
Тузлија
Местоположба на Тузлија во Македонија
Местоположба 41°44′28″N 22°11′21″E / 41.74111° СГШ; 22.18917° ИГД / 41.74111; 22.18917Координати: 41°44′28″N 22°11′21″E / 41.74111° СГШ; 22.18917° ИГД / 41.74111; 22.18917
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тузлијаархеолошко наоѓалиште во градот Штип. Претставува некропола од римско време.

Во непосредната близина на маалото Стар Конак, на падината што се спушта кон коритото на Брегалница е уништен голем број гробови со камени конструкции од кои се зачувани неколку керамички садови. Некрополата му припаѓа на комплексот на древниот град Астибо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 450. ISBN 9989-649-28-6.