Градиште (Пиперово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°34′08″N 22°15′31″E / 41.56889° СГШ; 22.25861° ИГД / 41.56889; 22.25861Координати: 41°34′08″N 22°15′31″E / 41.56889° СГШ; 22.25861° ИГД / 41.56889; 22.25861
Основни податоци
Место Пиперово
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште - Чукаархеолошко наоѓалиште во штипското село Пиперово. Претставува градиште од доцноантичко време.

На западниот крај на селото се издига сртот на планината Серта. На една зарамнета висорамнинка, делумно обрасната со шума, која на едната страна има поглед кон долината на Лакавица, а на другата кон долината на Вардар, се наоѓаат остатоци од темели на бедем, широк 1,5 м, ѕидан од кршен камен и варов малтер.[1]

Близу до западниот крај се гледаат темели од просторија на објект, широки 0,50 м. Димензиите на градиштето изнесуваат 150 × 50 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 439. ISBN 9989-649-28-6.