Бунарче (Чардаклија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°46′58″N 22°11′12″E / 41.78278° СГШ; 22.18667° ИГД / 41.78278; 22.18667Координати: 41°46′58″N 22°11′12″E / 41.78278° СГШ; 22.18667° ИГД / 41.78278; 22.18667
Основни податоци
Место Чардаклија
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бунарчеархеолошко наоѓалиште во штипското село Чардаклија. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. Во нивите што се наоѓаат на околу 300 м источно од наоѓалиштето Манастирче се среќаваат парчиња од тегули, тули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 442. ISBN 9989649286.