Бавчи (Пухче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бавчи
археолошко наоѓалиште
Бавчи is located in Македонија
Бавчи
Местоположба на Бавчи во Македонија
Местоположба 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778Координати: 41°37′41″N 22°11′52″E / 41.62806° СГШ; 22.19778° ИГД / 41.62806; 22.19778
Основни податоци
Место Пухче
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Бавчи археолошко наоѓалиште во местото Пухче општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

На еден од ридовите на Серта има мала тераса која благо се спушта на северната страна. Во нивата на Трајан Петров, со површина од околу 5 декара, се забеле- жуваат градежни тули. Во северниот крај има плоча од зелен песочник со димензии од 0,90 × 0,55 × 0,17 м која на страните има по два жлеба. Околу неа е расфрлен градежен камен и малтер од објект чии темели се насетуваат [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069