Кале (Долани)

Координати: 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°41′36″N 22°12′06″E / 41.69333° СГШ; 22.20167° ИГД / 41.69333; 22.20167
Основни податоци
Место Долани
Општина Штип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кале или Градиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Долани. Претставува утврдена населба од доцноантичкото време. На 1,5 км јужно од селото се издига висок рид што надвладува над околниот терен. Североисточно од него е ридот Руса, одвоен со длабокиот дол Скоко, а јужно е ритчето Шумакот. На врвот има големо зарамнето плато со површина од 160 на 150 м, на кое по рабовите се гледаат остатоци од бедем широк 1,20 м, ѕидан од кршен камен и варов малтер. На западниот крај бедемот е зачуван во должина од 50 м и височина од 1 до 2,50 м. Во внатрешниот простор на населбата има остатоци од темели на помали градби и многубројни градежни материјали.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 433. ISBN 9989649286.