Фрн (Почивало)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361Координати: 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Основни податоци
Место Почивало
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Фрн археолошко наоѓалиште во штипското село Почивало. Наоѓалиштето претставува населба од доцен среден век [1],[2] На околу 1,5 км источно од селото, непосредно до наоѓалиштето Кисетарла, во нивата на А. Таипов со орањето биле откривани остатоци од темели на ѕидови и делови од керамички садови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип