Ќоилук (Суво Грло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќоилук
археолошко наоѓалиште
Ќоилук is located in Македонија
Ќоилук
Местоположба на Ќоилук во Македонија
Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Суво Грло
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Ќоилукархеолошко наоѓалиште во местото Суво Грло општина Штип. Наоѓалиштето претставува населба и базилика од доцна антика. На едно зарамнето плато што се издига над коритото на реката [[Лакавица, од левата страна, во 1977 година со земјоделските работи биле откриени темели од камен и варов малтер, од објект со димензии во основата од околу 35 × 25 м, поставен во правец исток-запад. На површината има делови од архитектонска пластика, а во нивата на Ш. Михајлов големо количество парчиња од тули, тегули и кршен камен[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 442, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069