Трговски Центар (Штип)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трговски Центар


Местоположба 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333Координати: 41°44′00″N 22°11′00″E / 41.73333° СГШ; 22.18333° ИГД / 41.73333; 22.18333
Основни податоци
Место Штип
Општина Штип
Тип

 рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Трговски Центар археолошко наоѓалиште во градот Штип. Претставува рудник од римско време.

Во централниот дел на градот, од десната страна на реката Отиња, во 1989 година, при изградбата на станбени објекти, во близината на Стоковната куќа и Трговскиот центар е откриен влез од хоризонтални рударски галерии, релативно добро зачувани во должина од 40 м. Овде биле вадени бакарна руда, сребро и злато. Во слоевите над рудникот се најдени фрагменти од керамички садови и делови од мермерна пластика од римското време, односно од времето на градот Астибо.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Штип