Богородичен Даб (Ново Село - штипско село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богородичен Даб
археолошко наоѓалиште
Богородичен Даб is located in Македонија
Богородичен Даб
Местоположба на Богородичен Даб во Македонија
Местоположба 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389Координати: 41°36′33″N 22°18′14″E / 41.60917° СГШ; 22.30389° ИГД / 41.60917; 22.30389
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Богородичен Дабархеолошко наоѓалиште во штипското село Ново Село. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време [1],[2]. На местото на денешните гробишта, кои лежат 500 м југоисточно од селото, покрај самиот пат се забележуваат фрагменти од атипична римска керамика. На спротивната страна на гробиштата се наоѓа ритчето Спасица на кое исто така се забележуваат фрагменти од керамички садови и расфрлен градежен материјал од некаков објект.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип