Кула (Судик)

Координати: 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула

Карта

Местоположба 41°51′49″N 22°07′46″E / 41.86361° СГШ; 22.12944° ИГД / 41.86361; 22.12944
Основни податоци
Место Судик
Општина Штип
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кулаархеолошко наоѓалиште во штипското село Судик. Претставува градиште од доцноантичко време.

Источно од селото, на левата страна на Судичка Река се издига висок рид опкружен со стрмни падини, со исклучок на јужната страна на која има благ пристап. На врвот има зарамнето плато, со неправилна триаголен облик, на кое се наѕираат остатоци од темели на бедем широк 1,50 м. Должината на северниот ѕид изнесува 83 м, на источниот 41 м, а јужниот е целосно уништен. По површината има многубројни фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 442. ISBN 9989-649-28-6.