Дворот на Божин Николов (Лесковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дворот на Божин Николов
археолошко наоѓалиште
Дворот на Божин Николов is located in Македонија
Дворот на Божин Николов
Местоположба на Дворот на Божин Николов во Македонија
Местоположба 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389Координати: 41°35′45″N 22°14′38″E / 41.59583° СГШ; 22.24389° ИГД / 41.59583; 22.24389
Основни податоци
Место Лесковица
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дворот на Божин Николов археолошко наоѓалиште во местото Лесковица општина Штип.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

Николов, копајќи дупка за вар во својот двор, на длабочина од 1 м нашол фрагменти од керамички садови, орудија од коска и прегорена земја. Наодите ги отстранил, со исклучок на еден фрагмент од животинска статуетка - свиња. Поточно, најден е дел од главата на кој пластично се обработени рилката, очите и ушите. Наодот се чува во Заводот и музеј во Штип.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 439, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069