Ексибал (Почивало)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ексибал
археолошко наоѓалиште
Ексибал is located in Македонија
Ексибал
Местоположба на Ексибал во Македонија
Местоположба 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361Координати: 41°42′18″N 22°23′01″E / 41.70500° СГШ; 22.38361° ИГД / 41.70500; 22.38361
Основни податоци
Место Почивало
Општина Штип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ексибал археолошко наоѓалиште во штипското село Почивало. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време [1],[2] На 2 км источно од селото, спроти наоѓалиштето Исарл’к, во нивата на М. Деспотов со орањето биле раскопувани темели од ѕидови на објекти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 446. ISBN 9989649286.
  2. Штип